Polskie Towarzystwo Fizyczne
Oddział Toruński

Wykład prof. Józefa Szudego o prof. Kazimierzu Antonowiczu

2023-06-19

15 czerwca 2023 r. prof. Józef Szudy wygłosił na Politechnice Warszawskiej wykład pt. "Kazimierz Antonowicz - życie i twórczość". Prof. K. Antonowicz był znakomitym polskim fizykiem doświadczalnym, przed wojną związanym z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie, po wojnie zaś z UMK w Toruniu. Był jednym z twórców toruńskiej fizyki doświadczalnej, którego zdolności wybrzmiewały niejednokrotnie w Polsce i na świecie.

W ramach doktoratu prof. K. Antonowicz opracował przyrząd do całkowania równania Schroedingera. W 1974 r. opublikował w Nature niezwykle interesującą pracę przedstawiającą rezultaty jego badań nad węglem, w których raz na kilkadziesiąt lub kilkaset próbek uzyskiwał wyniki charakterystyczne dla nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej. Co ciekawe, mimo iż Profesor nigdy nie odważył się powiedzieć, że z pewnością zaobserwował nadprzewodnictwo, udało mu się opublikować artykuł mówiący o samej możliwości występowania takiego zjawiska. W ostatnich latach prace prof. K. Antonowicza są znów cytowane w międzynarodowych publikacjach w związku z intensywnymi badaniami nad efektem nadprzewodnictwa w wyższych temperaturach.

Warto dodać, że w wykładzie prof. J. Szudego uczestniczył m.in. wnuk prof. K. Antonowicza - dr hab. inż. Jerzy Antonowicz, który aktualnie pracuje na Politechnice Warszawskiej. Nie zabrakło też reprezentacji Toruńskiego Oddziału PTF.

Renata Drozdowska

Polskie Towarzystwo Fizyczne
Oddział Toruński